15. 11. 2016- Vyhlášení rozhodnutí ESLP v případě Krejzová& Dubská; Demonstrace pře MZ v Praze

13.11.2016 00:55

V úterý 15. listopadu 2016 v 10 hodin dopoledne vyhlásí Evropský soud pro lidská práva dlouho očekávaný rozsudek ve sporu Dubská & Krejzová vs. Česká republika. Projednávalo se tam právo žen na asistovaný porod doma a výrok Malého senátu z roku 2014 byl jednoznačný (porod doma je pro tzv. nízkorizikovou ženu srovnatelně bezpečný a že by tyto ženy měly mít možnost volby místa porodu). Ne však natolik, aby přiměl Českou republiku ke změně legislativy a nebo alespoň k naplňování dosud stávajících zákonů. Zástupci stěžovatelek podali žádost, aby věc znovu projednal Velký Senát soudu. Tomuto typu žádostí je vyhověno pouze výjimečně, v cca 2 % případů, zde byla úspěšná. Velký Senát tak vedl další řízení, a to včetně ústního jednání. Nyní je očekáváno definitivní rozhodnutí soudu.

V úterý 15. listopadu 2016 od 13 hodin proběhne v advokátní kanceláři Wilson&Partners, Revoluční 1, Praha 1, tisková konference se zástupci stěžovatelek, paní Krejzovou a dalšími odborníky. Sledujte to přímo s nimi!

Svoboda rovnost mateřství/ Liberté Egalité Maternité

 

Ke stejné příležitosti je uspořádáno několik akcí jako výraz touhy po bezpečné péči v období těhotenství a touze po kontinuální péči samostatných porodních asistentek. Více se dozvíte na: Jen tak si normálně porodit

Vyvrcholením je demonstrace pořádaná 15. listopadu 2016 od 15:00 před Ministerstvem zdravotnictví v Praze (Palackého náměstí, 12000 Praha 2). O ní se více dozvíte na výše zmiňovaném odkazu.

 

Těšíme se na vás!

#svobodnavolba