Bijeme na poplach! Veškeré snahy o změnu systému péče v českém porodnictví jsou sabotovány!

25.04.2013 09:51

Komise ministerstva zdravotnictví pro porodnictví, kterou si před rokem vyžádaly porodní asistentky a příjemnkyně péče, byla letos v březnu zrušena. Místo ní byla jmenována jiná - vystupují v ní stejná jména jako v té minulé - porodník Feyreisel, gynekolog Dvořák, pediatrička Cabrnochová, neonatoloh Čihař, porodní asistentka (spíše ženská sestra) od Apolináře Barešová. Tedy ti, kteří podepsali dokument, že situace je skvělá a nechtějí ji měnit. Dále zůstali zástupci ministerstva a pojišťoven. Zato v ní chybí zástupkyně obou organizací sdružujících i samostatné PA Vnoučková a Dorazilová, zástupkyně příjemkyň péče a právnička Hořejší, zástupkyně dul a biostatistička Pavlíková, zmocněnkyně vlády pro lidská práva Šimůnková a také jediný lékař, který usiloval o změny - předseda Roztočil. Ministerstvo tento neuvěřitelný krok vysvětlilo tak, že v komisi se sešli - považte - zástupci dvou různých proudů a nedocházelo tedy ke konsenzu. Proto byla vytvořena komise, která se "umí dohodnout" (rozuměj zaujímá je jeden názorový proud), a bude tedy rozhodovat o porodních asistentkách a rodičkách zcela bez jejich přítomnosti.


Zde si můžete přečíst otevřený dopis ministrovi, kde jsou další podrobnosti, a kde žádáme o vysvětlení a zaujmutí postoje:

normalniporod.cz/dokumenty/otevreny-dopis-k-porodnictvi-a-pracovni-skupine-pri-mzcr/

 

Pohled právničky Zuzany Candiglioty na současnou situaci v porodnictví:

candigliota.blog.respekt.ihned.cz/c1-59753360-pracovni-skupina-pro-ponizovani-zen-v-porodnicich

 

"Práce skupiny skončila neúspěchem. Připravený dokument nebyl schválen," řekl iDNES.cz Polák. "Jednání byla absolutně neproduktivní. Jednou se dokonce stalo, že porodníci z něj odešli, takže dohoda byla bez šance. S panem ministrem jsme se proto dohodli, že uděláme užší skupinu, čistě zdravotně odbornou, aby se neopakovaly antipatie, které předchozí práci učinily absolutně nefunkční," popsal.

 

zpravy.idnes.cz/alternativy-v-porodnictvi-d0s-/domaci.aspx?c=A130423_221535_domaci_hv