Jde to i jinak, příběh z Norska

14.10.2011 02:53

 

Jmenuji se Miroslava a už 6 let žiji v Norsku.

Celé své těhotenství jsem byla pod dohledem porodní asistentky. Když jsem zjistila, že jsem těhotná, šla jsem ke svému obvodnímu lékaři a ten mi udělal test. Zjistil, ze jsem těhotná cca 5 týdnů. Poslal mě za porodní asistentkou, která mě k sobě objednala až budu těhotná 12 týdnů. Před tím nebyla žádná kontrola u gynekologa ani ultrazvuk, prostě nic.

    Když jsem pak ve 12. týdnu přišla k porodní asistentce, sepsala se mnou rodinnou anamnézu atd. ... Odebrala mi krev na všechny možné testy a zkoušela poslouchat srdíčko. Na prohlídku jsem pak chodila jednou do měsíce. V 19. týdnu mě poslala na ultrazvuk do nemocnice, kde mi řekli že budeme mít krásného chlapečka. Pak jsem opět jen chodila k PA. Pokaždé mi změřila bříško, udělala kontrolu moči, případně mi odebrala krev, změřila tlak a zvážila mě.

     V 37. týdnu mě poslala znova na ultrazvuk, aby věděli jakou polohu má náš chlapeček. V 38. týdnu jsem měla projít první gynekologickou prohlídkou, kterou jsem ale nepodstoupila, protože náš chlapeček se narodil na přelomu 37. a 38. týdne. Porod probíhal pod dohledem PA a zdravotní sestry a velké podpory mého manžela. Do nemocnice mě manžel přivezl v neděli večer po osmé hodině. Porodila jsem ve 22,35 a ve středu dopoledne jsme byli propuštěni. Porod sice probíhal pod dohledem PA, ale lékař o tom věděl, kdyby nastaly komplikace. Pokud jste dovršila věku 35 let, jste pod dohledem lékařů a udělají vám všechny možné genetické testy.

 

    Trošku jsem brouzdala po norském internetu a zjistila, že PA mají středoškolské vzdělání s bakalářským titulem. Zde je překlad: Porodní asistentky jsou zdravotní sestry s bakalářským titulem. Tato profese je založena na zdravotnickém vzdělání s dvouletou specializací v prenatální péči, gynekologii a zdraví žen.

 

O práci PA v Norsku

    Hlavním úkolem je pomáhat ženám během normálního těhotenství, pomoc při porodu a péče o ženy a novorozence. Porodní asistentky vedou normální porod samy, a jsou povinny přivolat nezbytnou lékařskou pomoc v případě komplikací.

 

Běžné úkoly porodní asistentky:

  • Pomoc při porodu a péči o matku a novorozence
  • Přijmout těhotné ženy k prenatální péči
  • Poskytovat rady a pokyny týkající se fyzických a psychických změn v těhotenství
  • Přípravné kurzy k porodu
  • Poskytnout kontinuální péči matce a dítěti po porodu (v oblasti kojení, zdraví matek po porodu a sexuality).

    Porodní asistentky mohou provádět některé úkony gynekologické rutinní kontroly. Porodní asistentky mohou odebírat vzorky buněk z děložního čípku a vkládat nitroděložní tělíska. Porodní asistentky mají své vlastní organizace, jsou certifikované zdravotní sestry.   Jaké je vzdělání PA ? V Norsku studium nabízí několik vysokých škol. Program splňuje mezinárodní požadavky pro praxi porodní asistentky, stejně jako norské požadavky pro získání certifikátu porodní asistentky.

    PA může mít bakalářský titul v oboru ošetřovatelství nebo ekvivalentní certifikaci jako norská zdravotní sestra a k tomu nejméně 1 rok praxe jako zdravotní sestra.

    Je zde mnoho příležitostí pro další vzdělávání porodních asistentek, včetně dalšího vzdělávání v ultrazvukové diagnostice, poradenství v oblastech kojení, akupunktury, práva a administrace zdraví.

 

Kde jsou zaměstnány PA?

    Porodní asistentky mohou pracovat na různých úrovních ve zdravotnictví a soukromém sektoru. Většina z nich je ale zaměstnána v nemocničních porodnicích a soukromých klinikách. Tato profese také umožňuje pracovat v oblasti výuky, výzkumu a zdravotní správy.

    Zajímavostí je průměrný plat PA: více než 400 tisíc norských korun tzn. cca 1 200 000 českých korun ročně (zdroj: Asociace norských sester 2010).

 

Více 

Pomocná stránka na překlad

o Hjem / JMF - Den norske jordmorforening

www.jordmorforeningen.no

Norsko.doc (817 kB)