Trendem je údajně bezbolestný a programovaný porod

03.03.2014 22:19

O změně trendů v porodnictví na Slovensku, nás chce přesvědčit gynekolog MUDr. Jozef Španko, je tomu opravdu tak, nebo je tento článek spíše manipulativní PR gynekologicko-porodnické lobby?
https://zdravie.pravda.sk/zdrava-rodina/clanok/309747-trendom-je-bezbolestny-a-programovany-porod/

S články vyznívajícími podobně máme v ČR také zkušenosti a proto jsme se rozhodly vyjádřit k tématu programovaných porodů z našeho pohledu.

 

V posledních letech je v porodnicích standardně nabízena možnost využití medikace k utlumení bolesti. Ošetřující personál ji často rodičkám předkládá jako nejlepší možnost, jak porod zvládnout. Toto ale vede mnohé přemýšlivé ženy k rozčarování: celé těhotenství jsou ženy nabádány, aby se vyhýbaly užívání léků, ale jakmile začne porod, jsou jim nabízeny různé léky proti bolesti, jako údajně bezpečné pro ně i pro jejich nenarozené děti. Díky medikaci podávané v průběhu porodu ženy ztrácí kontrolu nad porodním procesem a jejich přirozené reakce jsou otupeny. Následně může dojít ke komplikacím, které jsou uměle vyvolány právě medikací. Často si ženy ani neuvědomují, že s první medikací se začíná roztáčet kolotoč dalších zásahů, které následně vedou ke stresovým reakcím a dle výzkumů jsou ženy rodící programovaně velmi ohroženy stresem a mohou reagovat stresovými reakcemi následně v šestinedělí, nebo i později. Často se právě po ztrátě kontroly nad porodním procesem projevuje tzv.posttraumatická stresová porucha. Pokud je žena po porodu podpořena v rané vazbě se svým dítětem a jsou neustále spolu kůže na kůži, může být stres ze ztráty kontroly nad porodním dějem zmírněn, nebo dokonce zažehnán. 

           Ovšem pokud se žena dostane k informaci od svého lékaře, kterému důvěřuje, že je pro ni nejlepší programovaný medicínsky vedený porod,  díky němuž porodí s lehkostí a téměř bezbolestně, je to začátek konce. Dítě velmi citlivě reaguje na jakékoliv podané léky a následně může dojít ke zpomalení přirozeného porodního procesu či k úplnému zastavení. Na tyto situace personál vždy reaguje  podáním další medikace a nastupují intervence.Dítěti je „pomáháno“ tlačením na břicho, tahání hlavičky kleštěmi či vakuuextraktorem, velkým nástřihem, podáváním umělého oxytocinu, nucením ženy ležet na zádech, někdy i s připoutanými nohami. Toto vše je čisté násilí.

 

Jak ho zdravotníci dělají, na to odpovídá sám gynekolog MUDr. Jozef Španko: „Akceptujeme, resp. realizujeme programovaný pôrod. Žena príde dopôrodnice osprchovaná a vyholená, zavedieme jej do krčka maternice tabletku,ktorá obsahuje látky prostanglandíny, ktoré spôsobia, že krčok výrazne zmäkne ado dvoch hodín naskočí pôrodná činnosť.“ Doktor dále popsal, že když jepacientka otevřená na čtyři centimetry, pustí se jí plodová voda, píchneepidurální anestezie a za ideálních okolností může od podaní vyvolávacítabletky do 4–6 hodin porodit. „Ide nám o to, aby mala rodičkaz pôrodu dobrý zážitok,“ konstatuje porodník. „Pri pôrode môže prísťk situácii, kedy sa pôrod komplikuje a nie je vhodné, aby tam partner bola videl scény, ktoré by z jeho pohľadu mohli vyzerať povedzme drasticky,“popisuje dále Španko.

 

Lukrativita těchto zásahů vytváří dojem, že podpora programovaných porodů je vítána nemocnicí i z hlediska zisku, posuďte sami: epidurální analgezie stojí 150 euro, nabízí ho každé rodičce. Z 200-250rodících žen na této klinice se nechá přemluvit asi 100 žen. Tedy nemocnici vzniká nezanedbatelný příjem 15000 euro, cca 420tis. Kč měsíčně. Epidurální analgezie sebou nese rizika dalších intervencí, za které pojišťovna také nemocnici zaplatí.  Jedná se převážně o rozsáhlé šití po provedeném nástřihu či potrhaných porodních cestách z násilného vytlačování dítěte Kristellerovou expresí , operační porod kleštěmi či vakuumextrakcí anebo akutně provedený císařský řez.

          Zřejmě proto je z pohledu pana Španka nutné ostrakizovat  ženy, které chtějí rodit bez těchto zásahů a násilností. O ženu, která nechce využít programovaný porod a další nabídky mnohdy škodlivých praktik a intervencí totiž zřejmě nestojí a proto ji hned označí za zmanipulovanou nějakými feministickými organizacemi. To, že tyto ženy jsou často vysokoškolsky vzdělané, to je pro kvalifikaci přirozeně porodit jaksi nedostačující. A když si žena přinese něco tak škodlivého a pro zdravotníky ohrožujícího, jako je porodní plán? Tak to je potřeba hned na začátku potlačit, neboť jak pan doktor sám přiznává, pro zdravotníky je přání ženy jen těžko akceptovatelné. Ano, museli by nechat ženu porodit bez zásahu, s vyčkávajícím přístupem a dostatkem času pro jednotlivé porodní procesy. A na to nemají přece čas, neboť čas jsou i peníze…