Vyjádření o. s. Jde to I JINAK k pořadu ČT Máte slovo- Sporné domácí porody

05.10.2013 14:27

Ve čtvrtek 3. 10. 2013 odvysílala Česká televize přímý přenos televizního pořadu: Máte slovo. Touto veřejnou zprávou bychom chtěli upozornit na neprofesionalitu p. Jílkové, potažmo producentů veřejnoprávní televize a na mystifikace, které se ohledně porodů (a to nejen porodů doma) v českých médiích beztrestně uvádějí.

Původně pozvání do pořadu za skupinu „domácí porody- ano“, přijali tři hosté: Richard Hořejší, Lukáš Rumlena a Petr Pavlík- člen rady vlády pro rovné příležitosti. Na místě, asi půl hodiny před vysíláním pořadu, však těmto mužům bylo sděleno, že Petr Pavlík vystupovat nebude a bude usazen do publika. Pan Hořejší, Rumlena i pan Pavlík se ohradili proti tomuto neserioznímu jednání a žádali o dodržení původní dohody. Místo Petra Pavlíka Česká televize postavila do jedné z hlavních rolí velmi alternativního (i když sečtělého a inteligentního muže) pana Budku, který žije v komunitě, na statku. Je naprosto zřejmé, že touto cestou chtěli podsunout, že ženy rodící doma, jsou alternativní a jejich rozhodnutí není kompetentní. Již z nerovnoměrného rozestavení stran- porody doma- ano/ ne, jasně vyplývá, že celý program byl přímo cílený pro představení rizikovosti porodů mimo zdravotnické zařízení a upevnění moci zdravotnických struktur v České Republice. Komentáře paní Jílkové byly zavádějící, lživé a urážející.

Děkujeme pozvaným hostům (pánům R. Hořejšímu, L. Rumlenovi, P. Pavlíkovi), že se rozhodli nenechat se zneužít a po neseriozním jednání ČT a ze studia pořadu Máte slovo, odešli. Dali tím jasně najevo, že chtějí dodržování domluvených podmínek, stejně jako chceme od zdravotníků my dodržování našich. Vymezit se je správné, přijetí manipulace je potvrzení její zdánlivé správnosti. A evidentně byli první, kteří se dokázali paní Jílkové postavit, když to sama několikrát nevěřícně zopakovala. Takoví muži se pak dokážou postavit i za své ženy a rodiny. Tímto rázným krokem a odmítnutím zneužití dali šanci zlepšit situaci nejen v porodnictví, ale také v kvalitě pořadů České televize a jednání moderátorů.

Chopte se té této šance a napište stížnost Radě ČT.

Kontakt:
Rada České televize
Kavčí hory
140 70, Praha 4
tel.: 261 137 417-419
e-mail: radact@ceskatelevize.cz

 

Za o. s. Jde to I JINAK, v Praze dne 5. 10. 2013, Anna Frantíková a kol.

www.ijinak.cz

https://www.facebook.com/chcemebabu

https://www.facebook.com/podporaproivanu