Vyjádření rodičovské iniciativy Jde to I JINAK k práci médií ohledně tématu porod doma

29.02.2012 01:09

V Praze, 28. 2. 2012

„Stalo se to znova. Porod doma je nebezpečný, hazard s lidskými životy, neuvážený počin sobecké a nevzdělané matky...“
To, a mnohem více se můžete dočíst, doslechnout nebo dokonce zhlédnout z většiny mainstreamových médií, které se poslední dobou tak rády vyjadřují k problematice domácích porodů.

Dnes, 28. 2. 2012, se opět ukázala předpojatost zpravodajských serverů, snoubená s neprofesionálním jednáním. Některá z internetových médií vydala článek o zpackaném domácím porodu, který se měl odehrát v pražských Kobylisích. Kobylisy jsou však od malé vesničky na Nymbursku, kde se dítě narodilo, asi 70 km. Média se neshodla ani na pohlaví miminka a už vůbec ne na tom, jak celý porod probíhal.

A jako téměř pokaždé se kromě relevantních informací nedostávalo zprávám citlivosti. V době, kdy rodina prožívá hluboký otřes a měla by mít prostor pro oplakání dítěte, čas na truchlení a rozloučení, se musí věnovat obhajobě své volby. Svobodné, právoplatné a stejně hodnotné, jako je rozhodnutí rodit v porodnici.

Chtěla bych za rodičovskou iniciativu Jde to I JINAK podpořit všechna média, aby se vystříhávala podobných chyb v neprofesionálním informování veřejnosti. To se dnes ukázalo jako velmi nedostatečné, nepřesné a zaujaté. Vezměte, prosím, na vědomí, že takové jednání se velmi bolestně dotýká rodiny, ve které k tragédii došlo, jejich příbuzenstva i přátel.

Žádám proto:

  • Informujte až po ověření zpráv z relevantních zdrojů
  • Informujte citlivě. I zprávy, které byste chtěly nechat vyznít důrazně, nemusí být zbavené lidskosti
  • Informujte důkladně a důsledně (pokud se dozvíte nové skutečnosti, aktualizujte)
  • A v neposlední řadě: nastudujte zdroje WHO a dalších organizací, které se problematikou plánovaných porodů doma a jejich (ne)bezpečností zabývají již drahnou dobu a jejich závěry jsou založené na praxi, nikoli dogmatech

 

Za Iniciativu Jde to I JINAK

Anna Frantíková